З досвіду Лесі Павлюк
Учитель початкових класів Леся Павлюк - член наглядової академічної ради Ліцею "EDUCATOR" відповідає на запитання.
1. Які основні зміни ви помітили в дітях протягом своєї кар'єри вчителя початкових класів?
Діти стали набагато дорослішими, як на свій вік. Значною мірою на це вплинули події, які відбуваються в Україні впродовж останніх років. Якщо колись нас могли зацікавити казковим героєм, який «прийшов» на урок і просить нас щось зробити, то тепер такий прийом не працює. Діти люблять, коли з ними розмовляють та сприймають як з дорослих.
Мої діти 10 років тому й зараз різні. Вплив учителя на дитину початкових класів насправді дуже великий.
2. Як ви вважаєте, чи варто оцінювати прогрес учнів і як надавати їм зворотний зв'язок для подальшого розвитку?
Однозначно, варто! Суть не в шкалі оцінювання, а в усвідомленості учнів.
Багатьох здобувачів освіти оцінювання стимулює до навчання. І тут важливо вчителю правильно організувати цю мотивацію. Ми з учнями дуже вподобали формувальне оцінювання. Вони пропонують свої варіанти шкали, інколи використовуємо ті, які пропоную я. У нас часто відбувається само- та взаємооцінювання. Це вчить усвідомлювати результативність своєї роботи та шукати шляхи її покращення. Перед початком роботи діти чітко мають розуміти критерії оцінювання, а потім ми порівнюємо все з критеріями. Тоді ж самі діти кажуть мені, що виконали добре, а над чим треба попрацювати. Найкраще такий зворотний зв’язок проводити під час індивідуальної бесіди.
3. Як створити для дитини таку атмосферу, щоб вона досягала своїх навчальних цілей?
Зробіть так, щоб їх поставила собі сама дитина й щиро вірила, що це її особисті цілі, а не нав’язані ззовні. Дуже добре мотивує дітей до роботи навчання за їхніми запитами. Учениця мого класу запропонувала зробити в класі «Стіну ідей». Діти там записували свої ідеї, а я визначала, яку з них до якого навчального матеріалу можна прив’язати. Таким чином, діти відчували свій вплив на освітній процес, у них виникало бажання втілювати свої ідеї в життя. А ще важливо, щоб мотивація була справжньою. Щоб здобувачі освіти своїми навчальними діями могли на щось впливати, вирішити реальні проблеми.
Яскравим прикладом такого навчання є те, як ми в школі започаткували бізнес.
4. Які навички є пріоритетними для дітей в молодшій школі?
Початкова школа була й залишається базою для накладання наступних освітніх завдань. Кожен випускник чи випускниця початкової школи має вміти усвідомлено читати, грамотно писати, обчислювати математичні вирази та розв’язувати сюжетні задачі. Складність цих завдань визначається Державним стандартом початкової освіти. Проте, як практика показала, для успішності в майбутньому житті цих навичок уже недостатньо. Самообслуговування, робота в команді, креативне мислення, робота з медіа, критичне мислення є не менш важливими.
5. Якими особистими цінностями та переконаннями ви керуєтеся у своїй роботі з молодшими учнями?
Ставитися з повагою до всіх здобувачів освіти. Я належу до тих учителів, які дякують дітям за їхні відповіді та виконані завдання.
Страшенно не люблю примус як у ставленні до себе, так і до інших. Примус краще замінити на домовленість та правильну мотивацію.
Патріотизм зсередини через усвідомлення історії, культури, менталітету українців.